Wpływ wołowiny na zdrowie

Wołowina uważane jest za jedno z najbardziej wartościowych mięs. Rzeczywiście, zawartość niektórych cennych składników mineralnych jest w nim nawet kilkukrotnie większa, niż w mięsie z kurczaka! Jakie zatem korzyści daje spożywanie wołowiny?

Mięso wołowe jest przede wszystkim źródłem pełnowartościowego białka. W 100g wołowiny znajduje się ok. 17g białka, którego organizm potrzebuje min. do budowania mięśni, wytwarzania enzymów i hormonów.

Wołowina dostarcza organizmowi również tłuszcz. W 100g mięsa zawiera go jednak znacznie mniej niż wieprzowina, co powoduje, że jest korzystniejsza dla zdrowia.

Mięso wołowe to również kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania organizmu składniki mineralne. Najbardziej popularny burger w 100g mięsa zawiera: 270 mg potasu, 17mg magnezu, 18mg wapnia, 2mg żelaza, 4mg cynku. Spośród witamin  znajdziemy 7μg folianów, a także 2,1g witaminy B12.

Wołowina jest bogatym źródłem żelaza, zawartość tego składnika jest dwukrotnie wyższa niż w mięsie wieprzowym i kilkukrotnie wyższa niż w białym mięsie. Żelazo wchodzi w skład hemoglobiny, uczestniczy w transporcie tlenu do komórek ciała. Poprawia kondycję fizyczną oraz zwiększa odporność na infekcje. Zbyt mała ilość żelaza w diecie może prowadzić do anemii.

Potas z kolei odgrywa rolę w utrzymaniu równowagi kwasowo-zasadowej organizmu, odpowiada za prawidłowe przewodnictwo nerwowe i kurczliwość mięśni. Niedobór tego składnika powoduje zaburzenia ze strony układu nerwowego i mięśniowego, a także rytmu serca.

Fosfor bierze udział w regulacji gospodarki wapniowej,  utrzymuje równowagę kwasowo-zasadową, uaktywnia również niektóre witaminy z grupy B. Jego niedobór prowadzi do osłabienia kości oraz zmniejszenia siłę mięśni, zwiększa natomiast podatność na infekcje.

Magnez stanowi składnik kości i zębów, bierze udział w przewodnictwie nerwowym, reguluje kurczliwość mięśni. Wpływa na regulację ciśnienia tętniczego, jest aktywatorem wielu enzymów. Niedobór tego składnika może przyczynić się do występowania nadciśnienia tętniczego, zaburzeń rytmu serca oraz zaburzeń nerwowo-mięśniowych.

Spożywanie wołowiny dostarcza organizmowi zarówno materiałów energetycznych
i budulcowych, jak również ważnych makro- i mikroelementów. Warto zatem włączyć wołowinę do swojej diety.