Historia burgerów
Burgery kojarzą się przede wszystkimi ze Stanami Zjednoczonymi – są symbolem amerykańskiej popkultury i stylu życia. Niemal każda restauracja serwująca dania kuchni amerykańskiej ma w swojej ofercie burgery. Początki tego dania nie są jednak wcale związane ze Stanami Zjednoczonymi – to popularne dziś danie pochodzi z Europy, a dokładniej, z niemieckiego miasta Hamburg.
Hamburg to miasto położone w północnych Niemczech, nad rzeką Łabą, niedaleko jej ujścia do Morza Północnego. To właśnie tym mieście w XIX wieku popularną przekąską stała się bułka z nadzieniem z mielonego mięsa wołowego, nazywana „Hamburger Rundstück”.
W tym okresie większość Europejczyków podróżujących do Ameryki swoją przygodę rozpoczynała w Hamburgu, gdzie znajdował się jeden z największych europejskich portów. Statki z Hamburga docierały do portu w Nowym Jorku. To właśnie tam pierwsze amerykańskie restauracje zaczęły serwować steki w stylu hamburskim, aby przyciągnąć swoją ofertą marynarzy z Niemiec. Tak zwany „Hamburg steak” zdobywał coraz większą popularność, nie tylko w portowych restauracjach.
Nie wiadomo, kto tak naprawdę przyrządził pierwszego amrykańskiego burgera. Prawo do tego tytułu rości sobie kilka osób, min. Frank i Charles Menches, którzy w 1885 roku zaczęli sprzedawać kanapki z mieloną wołowiną, ketchupem i plastrami cebuli. Kanapkę nazwali hamburgerem na cześć miasta Hamburg w stanie Nowy Jork. W tym samym roku Charlie Nagreen sprzedawał na targach kotlet pomiędzy dwiema kromkami chleba, aby zwiedzający mogli jednocześnie jeść i podziwiać wystawy. W 1900 roku duński imigrant Louis Lassen zaserwował klientowi swojej restauracji kotleta z mielonej wołowiny umieszczony pomiędzy podgrillowanymi tostami, a w 1905 roku Fletcher Davis poczęstował swoich gości bułką z kotletem mielonym, musztardą i majonezem.
Spór dotyczący autora amerykańskiego burgera prawdopodobnie nigdy nie pozostanie rozwiązany, jednak każda z miejscowości, w których żyli potencjalni wynalazcy co roku hucznie świętuje wynalezienie ulubionej kanapki amerykanów.